Pre operacije laserskog uklanjanja dioptrije, neophodno je obaviti detaljan oftalmološki pregled na kom će se, kroz niz pretraga, utvrditi da li je pacijent pogodan kandidat za lasersko uklanjanje dioptrije.
Osnovni preduslovi koji treba da su ispunjeni:
- Pacijent treba da ima navršenih 20 godina života
- Dioptrija treba da je stabilna najmanje godinu dana unazad (tj. da se nije menjala više od +/- 0.50 D)
- Dioptrija treba da je u rasponu od:
- hipermetropija (dalekovidost) do + 5.0 D
- miopija (kratkovidost) do – 10.0 D
- astigmatizam do + / – 5.0 D
Ipak, čak i uz ispunjenje svih navedenih preduslova, moguće je da pacijent ne bude odgovarajući kandidat za operaciju. Ovo se može dogoditi ukoliko rožnjača oka nije dovoljno debela ili nije odgovarajućeg kvaliteta, te nije pogodna za delovanje lasera na nju. Takođe, ukoliko osoba ima neke druge pridružene očne bolesti (npr. kataraktu, bolesti žute mrlje ili vidnog živca itd.), neće biti pogodan kandidat za operaciju.
Za većinu pacijenata za koje se na pregledu utvrdi da nisu odgovarajući kandidati za lasersko uklanjanje dioptrije, rešenje je korigovanje dioptrije i poboljšanje vida ugradnjom intraokularnih sočiva.
Intraokularna sočiva predstavljaju jednostavna, minijaturna veštačka sočiva koja se ugrađuju u oko i ostaju trajno u njemu, bez bilo kakvih smetnji i nelagodnosti. Ova sočiva se izrađuju od biokompatibilnih materijala, koje oko ne tretira kao strano telo. Intraokularna sočiva preuzimaju funkciju prirodnog očnog sočiva i time uspešno koriguju kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam, tačnije dioptrije od -20.0D do +10.0, što predstavlja daleko širi raspon dijoptrija koje se mogu korigovati, u odnosu na lasersku intervenciju.
Intraokularna sočiva se mogu ugraditi u oko na dva načina:
- uz očuvanje prirodnog sočiva (fakno intraokularno sočivo) ili
- potpunom zamenom prirodnog sočiva.
U prvom slučaju ugrađuju se fakna prednjekomorna i zadnjekomorna sočiva, a u drugom slučaju mogu se ugrađivati, osim klasičnog sferičnog sočiva, i žuta (“natural”), asferična i multifokalna intraokularna sočiva.
Operacija ugradnje intraokularnih sočiva spada u jednodnevnu ambulantnu hirurgiju. Hirurg oftalmolog, koristeći vrhunski ultrazvučni aparat, pravi minimalni rez od 2-2,75mm na rožnjači kroz koji ugrađuje meko, savitljivo sočivo u oko, bez postavljanja šavova. Sama intervencija traje oko 10-20 minuta, vrši se u lokalnoj, kapljičnoj anesteziji i potpuno je bezbolna za pacijenta.
Zahvaljujući rapidnom tehnološkom razvoju u oblasti oftalmologije, ugradnja sočiva danas predstavlja veoma pouzdanu i efikasnu metodu trajnog korigovanja dioptrije.
11 Comments